حواله ارزی، حواله بانکی، حواله سوئیفت و یا حواله تی تی TT یک حواله بین بانکی است که امروزه در بیشتر بانک‌های بزرگ دنیا از این روش برای انتقال ارز و ارسال حواله ارزی استفاده می‌شود. این روش، یکی از امن ترین و معتبرترین روش‌های انتقال ارز و ارسال حواله بانکی است و از آنجا که فقط بین دو بانک در دو کشور مختلف انجام می‌شود، از مشکلات انتقال سنتی دیگر ارسال حواله ارزی خبری نیست.

حواله ارزی یا حواله سوئیفت

روش حواله سوئیفت یک روش نوین حواله ارزی است که در سال  1973 در کشور بلژیک و با حمایت 239 بانک از 15 کشور مختلف دنیا ابداع شد. هم اکنون بیش از هزاران کاربر از این روش انتقال پول بین دو کشور از این روش حواله ارزی استفاده می‌کنند. حواله سوئیفت برای افرادی خاصی نیست، بلکه هر کسی می‌تواند با هدف‌های مختلفی مانند مسافرت، تجارت یا ارسال پول به خانواده خود از این روش استفاده کند. صرافی آینده روشن به خوبی با روش های حواله ارزی مانند‌ حواله سوئیفت آشنایی کامل داشته و با داشتن تجربه قوی در این زمینه، می‌تواند خدمات انتقال ارز از طریق بانک را برای شما به راحتی و سریع انجام دهد.

انواع حواله ارزی

حواله بانکی

حواله بانکی یا همان حواله سوئیفت روشی است که شما با ارائه اطلاعات مربوط به حساب بانکی فرد ذینفع، بانک پول را پس از احتساب کارمزد حواله سوئیفت به حساب طرف مقابل در کشور دیگر واریز می کند.

حواله دستی

حواله دستی یک نوع حواله ارزی است. در ایران و به علت تحریم ها و مشکلات باز کردن حساب بانکی و مشکلات مربط به حواله سوئیفت، صرافی آینده روشن با استفاده از افراد مطمئن و باتجربه که دارای حساب بانکی در کشورهای دیگر می باشند، پول را به صورت چک یا نقد در اختیار فرد ذینفع می گذارد.

مزایای حواله ارزی یا حواله سوئیفت

 • روش انتقال حواله سوئیفت به صورت 24 ساعته است و شما می‌توانید در هر زمان به هر موسسه و بانک تعریف شده در 5 قاره جهان دسترسی داشته باشید.
 • کاهش هزینه‌های مربوط به کارمزد بالا حواله بانکی و عملیات و همچنین استفاده از استانداردهای بین‌المللی برای استفاده همه مردم جهان از این حواله
 • انتقال ارز و مبادله آن با بیشترین سرعت ممکن و فقط در چند ثانیه انجام می‌شود؛ البته به شرطی که هر دو طرف فعال باشند. در غیر این صورت چند ساعته انجام می‌شود.
 • با توجه به انتقال ارز از طریق بانک، یکی از امن ترین پروتکل‌های امنیتی برای این روش حواله بانکی استفاده شده است.
 • نام خود فرستنده در حواله ارزی ثبت خواهد شد.
 • فرد می‌تواند پول خود را با ارز داخلی کشور گیرنده دریافت کند.
 • فرد می‌تواند فاکتور فعالیت و حواله سوئیفت خود را به منظور ارائه به دانشگاه یا دیگر مؤسسات دریافت کرده و آن را نشان دهد.
 • هیچ گونه محدودیتی در مقدار پول وجود ندارد و فرد می‌تواند مقادیر کمتر از 5000 دلار را هم انتقال دهد.
 • پول شما مستقیم به حساب شخص واریز می‌شود و هیچ واسطی برای انتقال حساب وجود ندارد که خود این مسئله باعث افزایش امنیت می‌شود.

اطلاعات مورد نیاز برای حواله سوئیفت

اطلاعاتی که فرد برای انتقال پول از طریق این حواله نیاز دارد، متفاوت است؛ اما در حالت کلی، اطلاعات زیر در حواله سوئیفت استفاده می‌شود:

 • Account holder: نام و نام خانوادگی صاحب حساب
 • BIC (Bank Identifier Code): یا همان کد سوئیفت که هر بانک دارای آن کد می باشد. کد سوئیفت بین 8 تا 11 رقم است که مشخص کننده نام بانک و شعبه آن می باشد.
 • Routing number: این کد مخصوص حواله به ابنک های آمریکایی است.
 • Account number: شمار حساب فرد دارای حساب بانکی
 • IBAN (International Bank Account Number): یک کد بین المللی بانکی مخصوص هر حساب بانکی برای انتقال پول است است که معادل آن در ایران کد شبا می باشد.

این نوع حواله فقط از طریق بانک یا صرافی های مورد تایید بانک مرکزی انجام می‌شود و هیچ گونه فردی در خیابان یا شرکت‌های بدون نام و نشان، قادر به انجام این کار نیستند. مراقب کلاهبرداران و سودجویان باشید تا در دام این افراد نیافتید. روش انتقال پول فقط باید از طریق بانک یا صرافی­ های مطمئن انجام شود. برای انتقال ارز از طریق حواله سوئیفت و دریافت آخرین تغییرات با صرافی آینده روشن در تهران تماس بگیرید. پس از آگاهی از قیمت و نرخ و ثبت سفارش، حواله سوئیفت در سریع‌ترین زمان ممکن صادر و پول به حساب مقصد واریز خواهد شد.

حواله تی تی TT

حواله تی تی که مخفف عبارت Telegraphic Transfer استکه در فارسی انتقال تلگرافی ترجمه می شود، همان حواله ارزی یا حواله سوئیفت برای انتقال پول بین بانک هاست. این نوع حواله یکی از امن‌ترین و سریع‌ترین روش انتقال ارز است که با توجه به وجود تحریم‌های بانکی و عدم انکان استفاده ایرانیان از ال سی LC، حواله تی تی توانسته رشد استفاده خوبی را داشته باشد. صرافی آینده روشن به خوبی با روش‌ ارسال حواله ارزی مانند حواله TT تی تی آشنایی کامل داشته و با داشتن تجربه قوی در این زمینه، می‌تواند خدمات انتقال ارز و حواله ارزی از طریق بانک را برای شما به راحتی و سریع انجام دهد.

روش حواله تی تی چگونه است؟

در این از قبل توافقی بین فروشنده و خریدار تنظیم می‌شود. فروشنده در ابتدا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت که 10 تا 50 درصد مبلغ کل را شامل می‌شود، از خریدار درخواست نموده و خریدار پس از واریز مبلغ به صورت حواله ارزی و ارسال رسید آن، فروشنده فعالیت خود را برای انجام سفارش آغاز می‌کند.

سپس پس از تکمیل سفارش و در هنگام ارسال و قبل از بارگیری کامل، فروشنده کل مبلغ را درخواست می‌کند و خریدار پس از واریز می‌تواند بار خود را به صورت کامل دریافت کند و اسناد حمل کالای بار خود از فروشنده دریافت کند. از آنجا که در حال حاضر بانک‌های ایران در تحریم بین‌المللی بانکی قرار دارند و امکان تشدید این تحریم‌ها وجود دارد، حواله تی تی می‌تواند بهترین روش برای انجام این نوع مبادلات تجاری باشد.

مزایای حواله تی تی

 • در این نوع حواله ارزی هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و امکان انتقال ارز مبلغ‌های زیر 1000 دلار هم وجود دارد.
 • انتقال سریع ارز به تمامی کشورها در مدت زمان چند ساعت
 • یک روش انتقال امن و معتبر در جهان است.
 • امکان حواله و انتقال ارز دانشجویی به دانشگاه‌های خارج از کشور
 • امکان استفاده از این روش در زمان تحریم‌های بانکی

مشکل حواله تی تی

این نوع حواله با وجود داشتن مزایا، مشکلاتی را به هم خصوص برای خریداران دارد. فروشنده تا مبلغ خود را کامل دریافت کند، هیچگونه سند و بارنامه کالا را ارسال نخواهد کرد و این مسئله برای خریدار وجود دارد که فروشنده هیچ‌گاه کالا و سند را پس از دریافت کل مبلغ ارسال نکند. در هر گونه مبادله تجاری خارجی که انجام می‌دهید، باید مراقب کلاهبرداران و افراد سودجو باشید. بسیاری افراد و شرکت‌ها در دنیا با استفاده از همین حواله تی تی TT اقدام به مبادله تجاری با خارج از کشور می‌کنند. توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از شروع، اطلاعات و رزومه فروشنده خارجی را از طریق وزارت خارجه، سفارت یا اتاق‌های بازرگانی در ایران بررسی کنید و پس از اطمینان حاصل کردن از معتبر بودن طرف خارجی، اقدام به واریز ارز کنید. مراقب باشید که پس از واریز، امکان پیگیری برای شما وجود نخواهد بود یا خیلی سخت خواهد بود.

این نوع حواله دارای دستورالعمل و کدهای مخصوص برای هر کشوری است که آشنا نبودن خریداران می‌تواند باعث دردسر آن‌ها شود. بهترین روش انتقال ارز از طریق یک صرافی معتبر که دارای تجربه زیاد در زمینه ارسال حواله ارزی می باشد، است. صرافی آینده روشن با تجربه قوی و چندین ساله درزمینهٔ انواع حواله‌های ارزی، خدمات انتقال پول را از طریق مطمئن‌ترین راه انجام می‌شود. برای انتقال ارز از طریق حواله تی تی TT و دریافت آخرین تغییرات با صرافی آینده روشن در تهران تماس بگیرید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
حواله ارزی
Author Rating
51star1star1star1star1star
Close Menu