چین امروزه یکی از قطب‌های اقتصاد آسیا و جهان است. واردات از چین در همه کشورهای دنیا حتی کشورهای صنعتی مانند آلمان و چین به یک اپیدمی تبدیل شده است. در واقع بیش از 90 درصد کالاهای تولیدی و 80 درصد کالاهایی وارداتی ایران، از چین تأمین می‌شود. دلیل آن هم خیلی واضح است؛ نیروی کار ارزان، استفاده از تکنولوژی‌های به روز، معافیت‌های مالیاتی برای واحدهای تولیدات و غیره باعث کاهش هزینه تولیدی کالاها شده و در نتیجه باعث افزایش واردات از چین می­شود. جالب است بدانید که بسیاری از شرکت‌های تولیدی بزرگ دنیا، کالاهای خود را برای کاهش هزینه تمام شده در چین تولید می‌کنند. در صرافی آینده روشن همه مراحل واردات از چین مانند  ارسال حواله به چین و ترخیص کالا انجام می شود.

واردات از چین

ایران و واردات از چین

یکی از مشتریان دائمی چین، ایران است. امروزه بیش از 80 درصد بازار ایران را کالاهای چینی تشکیل می‌دهند. جدا از معایب و مشکلاتی که واردات از چین بر اقتصاد کشورمان تحمیل کرده است، ارزان‌تر تمام شدن قیمت تولید کالاها و همچنین وجود تحریم‌های بین‌المللی باعث شده تا تولیدکنندگان رو به خرید از چین بیاورند و انواع کالاهای مختلف را از این کشور پهناور وارد کنند.

چرا واردات از چین در ایران زیاد شده است؟

به غیر از دو مورد بالا، دلایل متعدد و زیادی را می‌توان برشمرد که باعث هجوم ایرانیان به واردات از چین شده است. تعدد زیاد کالاها، دستمزد پایین کارگران چینی، استفاده از تکنولوژی به روز، مونتاژ انواع برندها، دستکاری در نرخ دیگر دلایلی هستند که باعث کاهش قیمت تولید و خرید ایرانیان و افزایش واردات از این کشور شده است. جالب است که قیمت بسیاری از کالاهای چینی از کالاهای تولید ایران بسیار ارزان‌تر است.

این مسئله باعث شده است تا ایران و چین همیشه روابط خوبی از نظر اقتصادی داشته باشند. در سال 95 میزان واردات از چین به بیش از 5 میلیارد دلار رسید که این رقم هر ساله در حال افزایش است. این رقم توسط وزارت اقتصاد و دفتر مرکزی گمرک ایران اعلام می‌شود.

چه کالاهایی بیشتر از چین وارد ایران می‌شود؟

ایران در حال حاضر همه کالاها را از چین وارد می‌کند، در واقع هر چیزی که شما به ذهنتان هم نمی‌رسد از چین وارد می‌شود این کالاها شامل سنگ‌های ساختمانی، دارویی، تزئینات داخل ساختمان مانند آینه‌های دیواری، وسایل الکترونیکی مانند گوشی موبایل، تلویزیون، لپ تاپ، کامپیوتر، قطعات الکترونیکی، وسایل خیاطی، وسایل آشپزخانه، وسایل ساختمانی، تسبیح، وسایل و ماشین آلات کشاورزی، روتختی و روبالشتی، واکس، انواع میوه و مرکبات، انواع روغن خوراکی و صنعتی، لوازم التحریر و غیره.

سؤالاتی پیرامون واردات از چین

با اینکه چین در صادر کردن کالاهای خود خیلی سختگیری نمی‌کند؛ اما تجارت با این کشور و واردات نکات و تکنیک‌هایی دارد که کار هر کسی نیست و باید از قبل آن‌ها را بداند یا با شرکت‌های تجاری بین‌المللی اقدام کند. بیشتر کالاهای چینی از مرز دریایی و گمرک بندرعباس وارد ایران می‌شوند و برای همین یک تاجر علاوه بر دانستن تکنیک‌های تجارت در چین، نکات ترخیص کالا و غیره را هم باید بداند. در این ادامه سؤالاتی را که اکثر تاجران در خصوص واردات از چین می‌پرسند را بیان خواهیم کرد.

برای واردات از چین چقدر سرمایه لازم است؟

نمی‌توان برای این سؤال یک پاسخ قطعی تعیین کرد. هزینه شما در چین دو دسته تقسیم می‌شود: هزینه رفت و آمد و خوراک و هزینه خرید و حمل و نقل به ایران. هزینه رفت و آمد و خوراک به هر حال می‌توان تا حدی مشخص کرد و از افرادی که تجربه رفتن هم دارند، پرسید. در خصوص هزینه حمل و نقل، در چین به صورت کانتینری حساب می‌شود (البته این یک روش مقرون به صرفه است) به هر حال شما اگر به دنبال سود هستید، باید به قصد خرید بالا بروید و کانتینری بروید. همه این هزینه متفاوت است و بر اساس وزن و غیره محاسبه می‌شود.

چگونه یک شرکت چینی فروشنده پیدا کنیم؟

این یکی از دغدغه‌های تجار است برای واردات از چین تا بتوانند یک فروشنده معتبر پیدا کنند. یک راه این است که شما از افراد با تجربه که قبلاً در چین خرید داشتند، آدرس چند فروشنده معتبر را بگیرید. راه دیگر کمک گرفتن از شرکت‌های حمل و نقل و تجارت بین‌المللی است که به شما در پیدا کردن فروشنده کمک می‌کنند. روش سوم، استفاده از اینترنت است. اکثر فروشندگان چینی دارای وب ‌سایت‌های فروش هستند که شما می‌توانید با مراجعه به سایت آن‌ها و دیدن محصولاتشان، با مسئول فروش شرکت تماس گرفته و درخواست خود را مطرح نمایید.

البته فروشنده‌ها در چین به سه دسته مونتاژ کننده، تولید کننده و شرکت‌های واسط تقسیم می‌شوند. برای همین قبل از ورود و بسته به نوع کالای و فعالیتتان در ایران، نوع فروشنده خود را انتخاب کنید. به عبارتی دیگر هر کدام از این دسته در یکی از شهرهای چین قرار دارند و تعیین دسته به شما در انتخاب مقصد و بازار فروش کمک بهتری خواهد کرد.

چگونه از چین خرید کنیم؟

بهترین راه خرید از چین، کمک گرفتن از یک شرکت بازرگانی است. شما می‌توانید به صورت اینترنتی و تلفنی با کارخانه یا تولیدکننده چینی مذاکره کرده و سپس بعد از خرید و پراخت هزینه، بقیه کارها به شرکت بازرگانی بسپارید. این شرکت‌ها بعد از دریافت کالا از تولید کننده، آن‌ها را به درب کارگاه یا فروشگاهتان در هر جای از ایران تحویل خواهند داد. البته این روش برای افرادی است که قصد واردات از چین به صورت قانونی را دارند که ما توصیه می‌کنیم به هیچ وجه اقدام به وارد کردن غیرقانونی نکنید؛ زیرا هر اتفاقی بیافتد، عواقبش پای شما خواهد بود.

مراحل واردات از چین چیست؟

  1. انتخاب کالای مورد نظر
  2. انتخاب فروشنده بر اساس کالای شما
  3. مذاکره در مورد قرارداد و فروش
  4. پرداخت هزینه
  5. انتخاب روش حمل کالا به ایران
  6. انتخاب شرکت بازرگانی برای انجام امور حمل و نقل

نحوه واردات از چین چگونه است؟

بیشتر مسیر کالاها برای واردات از چین به ایران به صورت دریایی است که در بندر گمرک بندرعباس تحویل داده می‌شود. روش‌های زمینی و هوایی هم انجام می‌شود که این بسته به خود شرکت دارد که کدام یک را انتخاب کند.

چگونگی ارسال پول به چین

برای حواله یوان یا دلار به چین، بهترین راه استفاده از خدمات صرافی یا بازرگانی‌ها است. به هیچ وجه پول زیاد همراه خود نبرید تا بعداً دچار مشکلات امنیتی در فرودگاه یا دزدیده شدن پولتان نشوید.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
واردات از چین
Author Rating
51star1star1star1star1star
Close Menu